Nájomníci štátnych a obecných bytov môžu o ich zvýhodnenú kúpu požiadať do konca roka 2016

Bratislava (14. november 2016) – Nájomníci štátnych a obecných bytov, ktorí majú záujem ich získať do osobného vlastníctva za zvýhodnených podmienok, musia o ich prevod požiadať do 31. 12. 2016. V prípade, že nájomca do uvedeného termínu požiada o prevod, vlastník je povinný s nájomcom uzatvoriť zmluvu o prevode vlastníctva bytu do dvoch rokov od doručenia žiadosti.

„Túto možnosť do dnešného dňa využilo 90 percent pôvodných vlastníkov. V súlade s Koncepciou štátnej bytovej politiky do roku 2020 štát pristúpil k stanoveniu konečného dátumu, do ktorého môžu aktuálni nájomcovia bytov, postavených pred rokom 1998, vo vlastníctve miest a obcí požiadať o ich odkúpenie za zvýhodnených podmienok,“ upozornil minister A. Érsek.
Možnosť podať žiadosť o prevod vlastníctva týchto bytov potrvá len do konca roka 2016. Po uvedenom termíne nebude mať vlastník bytu alebo domu povinnosť spomínané nehnuteľnosti nájomcovi predať, resp. predať za zvýhodnených podmienok. Je dôležité upozorniť, že táto úprava sa netýka družstevných bytov.

Cena bytu, zastavaného a priľahlého pozemku nesmie presiahnuť cenu vypočítanú podľa zákona NR SR č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov.

Koncepcia štátnej bytovej politiky do roku 2020 (.zip, 5,29 MB)

Správa o plnení zámerov Koncepcie štátnej bytovej politiky do roku 2015 (.pdf, 630 kB)

Zákon č. 246/2015 Z. z.o správcoch bytových domov a o zmene a doplnení zákona NR SR č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov (.pdf, 160 kB)

Koncepcia štátnej bytovej politiky do roku 2015 (.zip, 649 kB)

Koncepcia spôsobu usporiadania vzťahov súkromných vlastníkov bytových domov a nájomcov bytov dotknutých dereguláciou cien nájmu bytov (.pdf, 118 kB)

odkaz na stránku Ministerstva dopravy

Kúpiť štátny byt výhodnejšie je možné už len do konca roka
SITA | 14.11.2016 17:04

Nájomníci štátnych a obecných bytov, ktorí majú záujem ich získať do osobného vlastníctva za zvýhodnených podmienok, musia o ich prevod požiadať do 31. decembra tohto roka.

Črtá sa riešenie problému ľudí bývajúcich v reštituovaných bytoch

27.10.2016

Bratislava (27. októbra 2016) – Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, v spolupráci s Magistrátom hlavného mesta SR Bratislava, našlo spoločnú reč, ako vyriešiť problém s reštituovanými bytmi v hlavnom meste. Riešenie sa, okrem novej výstavby, hľadá aj v kúpe už postavených bytov z prostriedkov, ktoré má na tento účel rezort dopravy vyčlenené.

„Problematika definitívneho riešenia reštituovaných bytov v Bratislave sa ťahá už dlhé roky. Teraz si myslíme, že sme konečne našli spôsob, ako tento problém vyriešiť k spokojnosti všetkých strán,“ povedal štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Peter Ďurček. Problém reštituovaných bytov je v hlavnom meste najvypuklejší, keďže zákonný nárok na náhradné bývanie tu majú obyvatelia 580 bytov (čo je 75 percent zo všetkých zákonných nárokov v rámci celého Slovenska).
Okrem neistoty, v ktorej žijú ľudia bývajúci v týchto bytoch, existuje viac dôvodov, prečo je tento problém nutné urýchlene vyriešiť. Pokiaľ by si obce nesplnili svoju zákonnú povinnosť poskytnúť náhradné bývanie do konca roka 2016, musia majiteľom týchto bytov doplácať rozdiel medzi trhovým a regulovaným nájomným, čo by neúmerne zaťažilo ich rozpočet.

„Oceňujeme prístup nového vedenia ministerstva v otázke riešenie problematiky náhradného nájomného bývania. Budeme spoločne na túto tému aj naďalej rokovať a veríme, že konečne nájdeme riešenie tak, aby sme čo najrýchlejšie dokázali zabezpečiť náhradné nájomné byty pre tých občanov Bratislavy, ktorým bol priznaný nárok na bytovú náhradu,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

odkaz na stránku Ministerstva dopravy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

31  +    =  40

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.