Mestské zastupiteľstvo BA 29.09.2016

Mestské zastupiteľstvo hlavného mesta SR Bratislavy – Zasadnutie 29.09.2016

Slovo pre verejnosť od 22 min. p. Horák

29. bod Informácia o aktuálnom stave zabezpečenia výstavby náhradných nájomných bytov v zmysle Zákona č. 260/2011 Z.z. v spojení so zákonom č. 261/2011 Z.z.
p. Patlevič od 47 min.


29.Informácia o aktuálnom stave zabezpečenia výstavby náhradných nájomných bytov v zmysle Zákona č. 260/2011 Z.z. v spojení so zákonom č. 261/2011 Z.z.
Uznesenia
Čiastkové uznesenie

Čiastkové uznesenie – Vetrák Milan

Uznesenie

Materiály
MsZ NNB 9 2016_MH [531.68 kB]

2 odpovede na „Mestské zastupiteľstvo BA 29.09.2016s“

 1. Bravó, bravó, panie a páni poslanci, a zároveň hanba vám za prístup, riešenie a nedodržanie týchto zákonov, ktoré platia už päť rokov. Zničili ste a ničíte ďalej našich päť rokov nádeje, za päť rokov ste nespravili absolútne nič. Ešte raz, bravó!.

  Ak porovnáme materiály na rokovania apríl 2015 a september 2016, tak sa veľmi nelíšia, nepohli ste sa dopredu, ani len prípravná fáza sa nezačala, nie sú pozemky, projekty, stavebné povolenia, harmonogram celej výstavby náhradných nájomných bytov, celkovo za päť rokov nič, nič, hrôza. Len výhovorky, mestské časti obviňujú magistrát ako nekoná, ako nemá prístup k výstavbe náhradných nájomných bytov pre reštituentov, a zase naopak, magistrát viní mestské časti, že nechcú spolupracovať, jednoducho divadielko a účelové žabomyšie vojny, len aby sa nemuselo stavať.

  Rokovanie mestského zastupiteľstva je obyčajný chaos, nie je žiadna koordinácia postupu a riešenia prác, nikto nemá kompetencie, iba sa hráte na obete. Jednoducho nechcete stavať. Načo sme vás volili? Takto zastupujete občanov, ktorí sa iba vďaka osudu a vinou štátu ocitli v núdzi, na okraji spoločnosti?

  Ako môže jeden primátor povedať „Sme povinní urobiť niečo, čo nevieme. Stavebné úrady majú bratislavské mestské časti a keď to neschvália, mesto Bratislava nesplní svoju povinnosť“. Tak Vy (podobne aj ostatní mestskí poslanci) nastúpite do funkcie a neviete, čo máte robiť, neviete, čo vám ukladá zákon? Boli ste predsa veľmi aktívnym mestským poslancom za primátora Ftáčnika, kritizovali ste takmer všetky jeho aktivity a návrhy, boli ste jeho neustálym oponentom! Vedeli ste o tomto dlhotrvajúcom probléme, ktorý sa pán Ftáčnik snažil riešiť a ako sa mu nedarilo stretnúť s premiérom Ficom a požiadať ho o súčinnosť ako jediného kompetentného rozhodovať v predmetnom probléme. Preštudovali ste si vôbec predmetné zákony, pochopili ste ich zmysel? Načo ste tam? Teraz je každá rada drahá.

  Na magistráte sa vytvoril mohutný aparát ľudí aj vysokými funkciami na (vy)?riešenie obstarávania náhradných nájomných bytov. Títo ľudkovia, ale aj vy poslanci stoja mesto a daňových poplatníkov nemalé peniaze a výsledok je nula pridelených bytov. Čo s tým? Koho zoberieme na zodpovednosť?

  Všetci sa vyhovárate ako malí chlapci, hoci podľa zákona máte povinnosť konať, zákony platia pre všetkých. Médiá kŕmite sprostosťami, ja nemám stavebný úrad, nemám pozemok, nemám projekt, nedá sa postaviť za 1000 €/m², nemám s kým rokovať na MDVRR SR, to je za päť rokov príliš málo. Všetko sa dá, keď je ochota. Predchádzajúci Ftáčnikov magistrát spravil nakoniec viacej ako vy. Sú aj pozemky, Bratislava zažíva bytový boom, napr. v treťom štvrťroku pribudlo v Bratislave 2 258 nových bytových jednotiek v 21 nových projektoch!!! Všade, v celej Bratislave sa stavia. Kto predal týmto developerom pozemky, kto im vydal stavebné povolenia?

  Naschvál vyberáte pre nás zlé a problematické pozemky i lokality, len aby sa o nich nekonečne dlho diskutovalo, aby bola súčinnosť bezprostredného okolia a aby sa výstavba zamietla a nemuselo sa stavať. Robíte tak aj developerom, že by za päť rokov nepostavili ani jeden byt? Nerobíte, lebo v korupcii v svetovom rebríčku patrí Slovensku druhé miesto! Vždy sa bude zahusťovať, na to si treba zvyknúť, vždy bude v Bratislave nielen prirodzený nárast obyvateľstva, ale aj privandrovateľský. Zdôrazňujeme, že my sme rodení a dlhoroční obyvatelia Starého mesta, Staromešťania!

  Tieto zákony sú vlastne biznis pre mesto. Keď vyberiete a ponúknete adekvátne pozemky vzhľadom na naše trvalé bydliská, oveľa ľahšie zarobíte tú sumu 30 miliónov eur, ktorú vyčíslilo Ministerstvo dopravy (MDVRR SR). My, ako budúci nájomníci, si tieto byty odkúpime do vlastníctva za obstarávaciu cenu radšej v Starom meste a jeho bližšom centre ako kdesi v Užhorode. Máme vám vymenovať všetky bytové a polyfunkčné domy a objekty, ktoré postavili developeri v bratislavskom centre za ostatných päť rokov? Možno by to bolo na jednu celú stranu.

  Viete koľko sídlisk postavili komunisti v Bratislave pred rokom 1989? Vám robí problém postaviť 580 náhradných nájomných bytov. Nie je to smiešne?

  Čo je s projektom Matador? Prečo nemá záväzné stanovisko mesta? V čom je problém? Že tam malo byt pre nás 251 bytov?

  Musel projekt v Ružinove na Astronomickej dopadnúť tak ako dopadol, keď sa podobné projekty na Čmelíkovej a na Chlumeckého zrealizovali? Sme presvedčení a vieme, že ten projekt na Astronomickej sa nezastavil, ide ďalej. Podobný pozemok v tej lokalite je ešte na Jašíkovej, aj ten sa časom zastavia, developer sa nebude pýtať.

  Prečo si musela p. Szolgayová zavolať k sebe mestské časti, že vraj mesto nie je vstriečne? Čo je za tým, o čom to svedčí, koho zoberieme na zodpovednosť? Všetci vieme, že jediným záväzným riešením nájomných pomerov je teda riešenie zákonmi č. 260/2011 a 261/2011. Neriešme, či sú dobré alebo zlé, sú záväzné a jasne stanovujú povinnosti obce. Ani my nie sme spokojní so znením zákona č. 260/2011, lebo legalizuje vysťahovanie obyvateľov Starého Mesta z ich domovov, to je násilný čin. Okrem toho mnohí z nás na to doplatia majetkovo, prídu o investície, ktoré vložili do reštituovaných bytov, budú mať menšie byty. My sme obete, nie vy.

  Ide o veľký balík peňazí, nerozumieme, prečo ste si ako starostovia nesadli za okrúhly stôl, prečo ste neponúkli primerané stavebné pozemky, prečo sa potom nerozbehli projekty? Je to len vec ochoty, vôle a prístupu k povinnostiam. Namiesto zisku 30 miliónov budete mat stratu 4 milióny ročne, to ťažko vysvetlíte občanom! Mohli ste naplniť mestské pokladnice, nie ratovať ich! Bude vám chodiť nie 10 mailov denne, ale sto. Mohli ste byt úspešní, že koľko ste pre mesto, ci mestskú časť legálne zarobili a zároveň aj slávni, že ste vyriešili takmer 30-ročný problém reštitúcií.

  Povinnosť obce poskytnúť bytovu náhradu je široký pojem, nemusí sa to riešiť iba výstavbou bytov. Ani navýšenie dotácií napr. na 1500 €/m² nemá zmysel, zvýši sa tým obstarávacia cena a následné odkúpenie bytov do vlastníctva bude otázny. Preto nechápeme, že keď sa príde s návrhom revitalizácie bytov, napr. Rezedová, že by sa uspokojilo aspoň niekoľko čakateľov, tak sa s tým zásadne neuvažuje, zamietne sa. Prečo?

  Podľa zákona č. 260/2011, § 12 ods. 4 obec, teda Bratislava mohla a stále môže poskytnúť bytovú náhradu z bytov vo vlastníctve obce, byty má, tak sem s nimi, aj zo Starého mesta a hneď. Voľné byty v Starom meste boli, sú a budú. Ftáčnik nech vráti ten byt na Kúpeľnej, lebo nás takto okradol o jeden byt a hoci mohol a mal na to štyri roky, tak neposkytol a nepridelil ani jeden. Nech bývalí starostovia Starého mesta, primátori Bratislavy a bývalý minister (autor zákonov 260 a 261) vrátia z tých neoprávnene vydaných bytov (asi 2000 bytov, o ktorých vieme) potrebných 580 bytov.

  Budú Vám stačiť tieto dva príklady?

  http://www.cas.sk/clanok/182054/byty-v-bratislave-za-babku-na-zozname-su-aj-tieto-celebrity/

  http://www.cas.sk/clanok/182012/kto-dostal-byt-od-bratislavskeho-stareho-mesta-tu-je-zoznam/

  Prečo nezazmluvníte a nezaviažete pri predajoch (aj lukratívnych) pozemkov, vydávaní stavebných povolení každého developera, že áno, môžeš stavať, ale z toho nám predáš toľko a toľko bytov za cenu 1000 €/m²? Jednoduchá podmienka, aj tak by na tom developeri a potom aj mesto zarobili, a boli by byty pre nás aj v centre mesta, pri Dunaji Zuckermandel, PKO, Panorama City, Národnom futbalovom štadióne, Mýtna, Račianska, Stein, Šancová, Nový Ružinov, Hraničná a Mierová ulica atď., môžeme prejsť celú Bratislavu, aj Pentu v Lamači.

  Bojujeme za svoje práva viac ako 25 rokov, MDVRR SR 9 rokov tvrdohlavo a za každú cenu presadzuje svoje zákony č. 260/2011 a 261/2011, mesto Bratislava 5 rokov ignoruje z nich vyplývajúce povinnosti, dnes máme koniec roka 2016 a nič sa nevyriešilo. Obe dotknuté skupiny problému, vlastníci a nájomníci, utrpeli medzičasom obrovské straty a traumy, finančné, zdravotné, sociálne, rodinné, medziľudské a pod. Toto si musí aj magistrát uvedomiť aj vy poslanci, toto všetko nemuselo nastať, nemuseli sme bývať a žiť v neľudských, nehygienických, zdravie a život ohrozujúcich podmienkach. Aké máte riešenie, aké dávate záruky, keď tu po novom roku vznikne Divoký západ?

  Vy budete zodpovedný za vážnosť situácie, ktorá tu môže nastať po roku 2016, za potenciál ďalších sporov, napätia, problémov, ale aj finančných nákladov. Ako nás ochránite pred hnevom vlastníkov, pred vysťahovaním a ulicou? Ochráni nás polícia a ako? Zabezpečili ste jej vyškolenie a súčinnosť pre takéto prípady? Podobne aj súdy?

  Myslíte si, že sa vlastníci reštituovaných domov budú riadiť týmito zákonmi, keď ste to vy nedokázali?

  Ako ochránite tých, čo sa ocitnú len vďaka vašej neschopnosti na ulici, máte pripravené sociálne byty? Ústava nám predsa zaručuje právo na bývanie!

  Ako nám zaručíte, že rozdiel trhového a regulovaného nájomného nebude vlastník pýtať od nájomníka? Lebo nám logicky vychádza, že okolo toho rozdielu budú nekonečné ťahanice, spory, súdy a doplatíme na to my. Je nám jasné, že keď ste nepostavili náhradné byty, tak ani nebudete platiť rozdiel trhového a regulovaného nájomného, len aby ste eskalovali napätie medzi vlastníkmi a nájomníkmi.

  Rozhodujúci je konečný výsledok a ten je nula pridelených náhradných nájomných bytov, pritom dodržiavanie zákonov je zrkadlom spoločnosti. Je vecou cti a inteligencie každého poslanca, starostu a primátora, či odstúpi, tak je to všade na svete. Mesto nekompromisne trestá priestupky občanov, poriadok musí byť. Preto sme za to, že práve mesto by nám teraz malo zaplatiť nami požadovanú finančnú náhradu, nie MDVRR SR, tak mal byť formulovaný § 12, ods. 5 Zákona č. 260/2011 Z. z.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

62  +    =  71

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.